Mesék a zárkából filmvetítés a MODEM-ben!

2024. szept. 04. 18:00

Szeretettel várunk minden érdeklődőt szeptember 4-én 18 órától a MODEM multimédia termébe!

A Mesék a zárkából című dokumentumfilm három olyan család életét követi nyomon, ahol az apa börtönbüntetését tölti, barátnőjük-feleségük és a gyerekek odakint várják őket. Visky arra kéri a három elítéltet, hogy képzeljék el mesehősként a gyerekeiket, majd írjanak mesét róluk. Az elkészült történeteket aztán a szerzők és családtagjaik bevonásával, profi stáb segítségével leforgatják, ahol az alkotók egyéni módon kísérleteznek a dokumentumfilmbe kevert fikciós elemekkel. A mesefilmekben apa és gyereke egy mágikus világban találkozhat, átlépve a valóság korlátait. A film során belelátunk a fogvatartottak és családjaik párhuzamosan zajló életébe és nehezen működtethető kapcsolataik alakulásába. Vajon a fikcióban történő találkozás élménye tud-e valós hatással lenni ezekre a nagyon szigorúan korlátozott, súlyosan terhelt kapcsolatokra? Valódivá tud-e válni a fantázia világában születő közelség?

A vetítést követően Visky Ábel rendezővel Don Tamás, a MODEM vezető kurátora beszélget. A dokumentumfilm Wiosna van Bon: Family Stranger című kiállításunk kísérőprogramja.

A film játékideje: 73 perc (magyar nyelven)

A filmvetítés ingyenes!

 

A kiállításról:

A MODEM Project Space egyik fontos küldetése, hogy fiatal külföldi művészeket mutasson be a debreceni közönségnek. Ennek a törekvésnek az első állomása Wiosna van Bon holland-lengyel fotós Family Stranger című egyéni kiállítása. A fotósorozat olyan családokkal foglalkozik, amelyek esetében az egyik tag börtönbe került. Az alkotó lírai módon, absztrahálva mutatja be azokat a lelki folyamatokat, amelyeken a családtagok és az elítéltek a büntetés-végrehajtás ideje alatt potenciálisan keresztülmennek.

A képek a börtönben és a családtagok otthonaiban vagy azok közvetlen környezetében készültek. Ezeket a helyszíneket egészítik ki különböző tárgyak, leginkább játékok, amelyek legtöbbször – a börtön ridegségének ellenpontozásaként – a szülő-gyermek viszonyra és a gondtalan kinti világra utalnak. A tematikából következően az elhallgatás, a bezártság és a megfigyeltség motívumai dominálnak a fotókon, de a növények felbukkanásával felsejlik az újrakezdés reménye is. A képek mellett a kiállításon egy-egy a hazai büntetés-végrehajtásban dolgozó debreceni pszichológussal és szociális munkással készült videóinterjú segíti a nézőket, hogy árnyaltabban láthassák, mit élnek át az elítéltek és a hozzátartozóik.

A fotósorozat egyik legfontosabb célja annak felmutatása, hogy a börtönbüntetését töltő személy családja is „elítélt”: a családtagok hasonlóan egyfajta bebörtönzést élhetnek át a mindennapjaikban. Az ezt elszenvedő családok élete szégyennel telve folytatódik, miközben a bűnöző a való világtól elszakadva egy felügyelő és fegyelmező rendszerbe kerül.

Kiállítóművész: Wiosna van Bon
Kurátor: Don Tamás

A látogatók részvételükkel elfogadják, hogy a programok során hang- és képfelvételek készülnek, amelyeket a MODEM felületein promóciós céllal felhasználhatunk.

 

Ugrás az elejére