Finisszázs: Antalka Zsófia és Hocza-Szabó Marcell tárlatvezetése a /formatíva című kiállításon

2026. jún. 06. 17:00

Szeretettel várunk minden érdeklődőt a /formatíva – Antalka Zsófia egyéni kiállítása című tárlatunk finisszázsára június 6-án, 17 órakor a MODEM Project Space-be!

A tárlat középpontjában az a kérdés áll, hogyan születik meg a forma, és miként válik maga az alkotás folyamata műalkotássá.
Az alkotó évek óta az ipari forradalmak előtti kézműves technikákat megidéző eljárással készít kis- és nagyméretű gyöngyfüggönyöket. Korábbi munkáiban egy-egy központi szimbólum köré szerveződve a művészet és a tömegtermelés ellentmondásait, valamint a nőiség identitásalakító testi jegyeit és biológiai folyamatait vizsgálta.

A /formatíva különlegessége, hogy ezúttal nem elsősorban az élettani működések tematikus megközelítése kerül előtérbe, hanem maga a létrehozás folyamata. A kiállítás központi műtárgya az Éberség (I-II.) című alkotás, melynek második része egy performatív installáció keretében, a látogatók szeme előtt készül el, ezáltal a jelenlévők nemcsak szemlélői, hanem közvetlen résztvevői is a mű létrejöttének.. A gyöngyfüggöny létrehozása mintegy másfél hónapot igénylő, megfeszített munkatempó és fokozott koncentráció eredménye, így egyúttal az ipari forradalmak előtti manufaktúrák kézműves termelésére is reflektál.

Az Éberség két oldalán kialakított terek az alkotói folyamatokat teszik láthatóvá: a sorszámozott, színjelölésekkel ellátott jegyzetek és rajztervek az előkészület absztrakt és figuratív fázisait mutatják be, amelyek egymástól nem választhatók el.

A Project Space a kiállítás idejére munkaterületté alakul. Az elkészült, két részből álló alkotás az identitásalkotás modelljeként is értelmezhető: olyan folyamatként, amelyben az alkotói tevékenységet fokozatosan maga a kész mű váltja fel, és amelyben a műalkotás folyamatosan változó performatív cselekedetté alakul.

Kurátor: Hocza-Szabó Marcell

A program ingyenes.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

A műsorváltozás jogát fenntartjuk. A látogatók részvételükkel elfogadják, hogy a programok során hang- és képfelvételek készülnek, amelyeket a MODEM felületein promóciós céllal felhasználhatunk.

Ugrás az elejére