A DNM nyitóprogramjai a b24 Galériában

2017. júl. 18. 17:00

Mit jelent a dizájn gondolkodás, és mit jelenthet ma dizájnernek lenni? Mire jó az öndizájn, és vajon mi a szerepe? Hogyan kapcsolódik mindez a kortárs művészethez, s ha már kapcsolódik, miként lehet elkülöníteni egymástól, miközben mindkét terület alapja a kreatív gondolat és tevékenység? A Debreceni Nemzetközi Művésztelep ebben az évben – 2017. július 18-tól 28-ig – elsősorban a tervezett alkotás, a megtervezés és megfontolás kérdéskörével foglalkozik; többek között arra is keresve a választ, vajon kihirdethetjük-e mai ismereteink tükrében a dizájn totális győzelmét.

A 21. században a dizájn kétségkívül az egyik legexpanzívabb iparág: progresszív, optimista, problémaorientált, miközben fiatalok tömegeit képes az oktatásba csábítani, valós megélhetést is ígérve számukra. Akárcsak a kortárs művészet, a dizájn is meghatározó jelleggel foglalkozik az emberiség, többek között a társadalom és környezet kérdéseivel, ám sikeres stratégiája ellenére is úgy tűnik, rászorul az autonóm művészet vagy egyéb interdiszciplináris területek „ösztönző segítségére”. Az idei Debreceni Nemzetközi Művésztelep – eme interdiszciplinaritás szellemében is – az alkotó- és kutatómunka mellett számos nyitott előadásra, beszélgetésre és programra várja az érdeklődőket, a hazai és nemzetközi szcénában egyaránt ismert és elismert művészek és előadók részvételével.

17.00 Miért dizájn? 20. századi teroetikusok szerint mindannyian dizájnerek vagyunk, sőt, egyenesen arra kárhoztattunk, hogy saját magunk dizájnerei (is) legyünk. Mit jelent ma dizájnernek lenni, hogyan keveredik a dizájner és a művész szerepe, s ha esetleg választani kellene, győzhet-e bármelyik is? Minderről Horányi Attila művészettörténész, esztéta; Szentpéteri Márton, a MOME egyetemi oktatója és Martinkó József, az Octogon főszerkesztője beszél a b24 Galériában.

20.30 Szabadtéri vetítés a b24 Galéria udvarán a tűzfalon. Válogatás a MOME és az EKE tervezőgrafikai és animációs filmjeiből.

21.30 Cipőfűzők. Dokumentumfilm a magyar könnyűipar múltjáról és jelenéről, a Tisza cipőről mint márkáról és annak megjelenéséről.

Ugrás az elejére