Szemző Tibor: Silverbird and the cyclist
2020. nov. 03. 19:30
Egyidejűleg több helyszínen, két országban mutatják be Szemző Tibor mozi-koncertjét Ezüstmadár és a Biciklis címmel. A BMC Koncerttermében zajló eseményt élőben követi a berlini Collegium Hungaricum, a pécsi Apollo Mozi és a debreceni MODEM közönsége. A koncertet beszélgetés követi.
A MODEM Zöld kilincs kávézójában várjuk az érdeklődőket kedd este 19.30-tól. A járványügyi helyzetre tekintettel azonban a helyszíni résztvevők számát erősen korlátozzuk, ezért kérjük az előzetes regisztrációt (az edina.modem@gmail.com címen).
A mű szövegkönyve Duka Tivadar 1885-ben Londonban megjelent Life and Works of Alexander Csoma de Körös címmel megjelent Csoma-biográfiájának felhasználásával készült. A mozi-koncert az Arborétum (2002) c. szvit, illetve Az élet vendége (2006) c. film zenei és képanyagából építkezik.
Hipnotikus mozi-koncert vezet be egy zarándok tudós belső világába, időtlenségbe vesző perspektívából. Szemző Tibor nem először foglalkozik Kőrösi Csoma Sándor életével és alakjával. Az előadás a 2006-ban elkészült, Az élet vendége című film után, melyben a címszereplő népmesei alakot öltött, ezúttal saját szavai alapján idézi meg Kőrösi Csoma Sándort: a mozi-koncert narratívája arra a részletes és kimerítő beszámolóra épül, amelyeket bizonyos Kennedy századosnak, a helyi elöljárónak írt első tibeti útjáról Indiába visszatérve, miután a Brit hatóságok kémkedés gyanúja miatt tartották fogva. Megszólal Gerard doktor is, a brit orvos, aki a Himalájában, Kanam faluban látogatta őt meg. A szövegek forrása Duka Tivadar Life and Works of Alexander Csoma de Körös címmel megjelent Csoma-biográfiája, míg a hindu világ Francis Bain varázslatos elbeszéléseinek töredékeiben szűrődik be az előadás egy-egy jelenetébe. A személyes hangvételű, Szemző hangján megszólaló elbeszélések mellé a két szólista zenei szólamai épülnek, amelyek intimitását azok bensőséges, olykor improvizatív jellege adja. Gőz László fúvós hangszereken, élő elektronikát használva idéz meg kelet-nyugati átjárókat, míg Kéringer László éteri tenorján érezteti meg velünk egy időn túli világ milyenségét. A mozi-koncert huszonhárom zenei és narratív tétele során áll össze az új Csoma-közelítés, amelyhez Szaladják István és Roskó Gábor által létrehozott képi világ adja a látvány-elemet, egyfajta vizualizált cantus firmusként, párhuzamos szólamként a folyamatzene mellett.
Az előadás angol nyelvű.
További munkatársak:
Ferenczi Gábor – konzultáns
Molnár Eszter, Caroline Bodóczky – nyelvi szakértők
Hortobágyi László – zenei munkatárs
Szaladják Taikyo István – operatőr
Roskó Gábor – festmények
Papp Kása, Kolozsváry Bálint – animáció
Losonczi Teri – vágó
Angelus Iván, Durst György, Bognár Attila – producerek
Binaura – software támogatás
A mozi-koncert az NKA támogatásával valósul meg.