2024 – Tanulni a természettől? – Botanika
A 2006 óta működő Debreceni Nemzetközi Művésztelep (DNM) eddigi minden egyes alkalma sajátos tematika köré szerveződött, az ezeken az összejöveteleken zajló munkafolyamat során pedig az alkotás mellett kiemelt szerepet kapott a közös gondolkodás – ezt tükrözik a művésztelep nagyközönség számára is nyitott programjai. Az idei művésztelep középpontjában, melynek címe Tanulni a természettől? – Botanika, a növénytan tágan értelmezett tudományága áll. 2024-ben 10 hazai és nemzetközi képzőművészt, designert, zenészt és építészt hívtunk meg.
Az idei – botanika és művészet lehetséges kapcsolódásait fókuszba helyező – tematikánk kárpát-medencei történetének számos mozzanata Debrecen városához köthető, mint például a Méliusz Juhász Péter által jegyzett Herbárium (1578), amelyet az első magyar nyelvű herbáriumként tartanak számon, vagy Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály kétkötetes Magyar Herbáriuma, mely Linné alkotmánya szerint (1807) a modern magyar botanika első kiadványa.
Idén a művésztelep a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ földszinti tereiben kerül megrendezésre, ahol az alkotó- és kutatómunka mellett idén is előadások és beszélgetések teszik változatossá a programot. Ennek jelentős részét a közönség számára is nyitottá szeretnénk tenni: a kora esti események alkalmával az érdeklődők a hazai és nemzetközi szcénában elismert művészekkel és gondolkodókkal találkozhatnak.
A MODEM által szervezett 2024-es művésztelep eredményeit az év végén egy átfogó csoportos kiállításon mutatjuk be, valamint a korábbi évekhez hasonlóan egy elméleti szövegeket és interjúkat egyaránt tartalmazó katalógusban is elérhető lesz az érdeklődők számára.
Meghívott alkotók:
Centrala (Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis), Daniel Godinez Nívon, Illés Zsófia Szonja, Kortmann-Járay Katalin, Kuzma Eszter Júlia, Thea Lazar, Mendreczky Karina, Gaja Mežnarić Osole, Szabó Bálint (Decolonize Your Mind Society), Szabó Nóra
Művészeti vezetők:
Horányi Attila, Süli-Zakar Szabolcs, Török Krisztián Gábor, Vékony Dorottya
Résztvevőink
Gaja Mežnarić Osole
Ljubljanában élő, társadalmilag elkötelezett designer. Az ottani Képzőművészeti és Formatervezési Akadémián szerzett BA diplomát vizuális kommunikáció szakon, majd a londoni Goldsmiths Egyetemen folytatta mesterszakos tanulmányait Design Futures képzésen. Gyakorlata során…
Szabó Nóra
Összhangban a választott téma elméleti hátterével, analóg és digitális anyagok ötvöződnek művészetében. Kutatási területe – a poszthumán esztétikai és vizuális kultúra keretrendszerén belül – az emberi test képi ábrázolásának átalakulása,…
Szabó Bálint
Szabó Bálint zeneszerző, zenész, kurátor és interdiszciplináris kutató. Doktori tanulmányait a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végezte. Gyakorlatalapú művészeti kutatásának címe Spekulatív zenei design a fiktív világok létrehozásában. A Budapesti Francia Intézetben megrendezett…
Kuzma Eszter Júlia
Kuzma Eszter Júlia művészetében az ősi szimbólumok és digitális világunk összekapcsolódása figyelhető meg. Művei leginkább a természet-transzcendencia-virtualitás hármasával foglalkoznak, melyeket a médiumok változó használatán keresztül vizsgál. Témái gyakran kapcsolódnak a…
Kortmann-Járay Katalin & Mendreczky Karina
Kortmann-Járay Katalin és Mendreczky Karina művészpárosának munkái a kultúra és az aktuális környezeti tényezők emberi érzékelésre gyakorolt hatását vizsgálják. Az ökológiai válságban gyökerező és az utóbbi időben egyre inkább előtérbe…
Illés Zsófia Szonja
Multidiszciplináris alkotó és kutató, immerzív tervezéssel és részvételi módszertanokkal foglalkozik elsősorban a placemaking és ökológiai design területein. A The Glasgow School of Art Environmental Design mesterszakán végzett, ahol 2021-ig oktatóként…
Daniel Godinez Nívon
Mexikói származású, jelenleg Hollandiában élő művész, akinek munkája a tudásmegosztás és az oktatás közösségi folyamataihoz kapcsolódik. 12 éve kontextus-specifikus szituációkban valósítja meg műveit, melyeket például őslakosok elvándorlását segítő szervezetek vagy…
CENTRALA – Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis
A Természet Adottságainak Erősítése (Amplifying Nature) koncepciója nyomán a CENTRALA olyan projekteket hoz létre, amelyek az építészet és a természeti folyamatok kapcsolatát vizsgálják. Számukra az építészet áramlás, nem csupán statikus…
Thea Lazăr
Művészeti tevékenysége sokféle anyagot és technikát ölel fel, beleértve a textilt és a hímzést, a multimédiás installációkat, a videót és a 3D animációt. Munkáiban a történetmesélésre, valamint a hagyományos kézművesség…