Határeset

A Határeset bizonyos szempontból a 2018-as Ezek a legszebb éveink? című, magyar pályakezdő művészek munkáit összefoglaló tárlat folytatása. A kiállításon öt országból (Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia) tizennégy fiatal művész művei láthatóak, amelyek többsége erre az alkalomra készült. A Határeset címet Hunčík Péter Szlovákiában élő magyar pszichiáter regénye inspirálta, amely egy határ menti vegyes lakosságú…

Tovább

Apóriák

  A katalógus Tasnádi József a 2010 után készült – installációkból, intervenciókból, kísérleti digitális munkákból felépülő – életműszakaszát foglalja össze, a korábbi rajzokkal kiegészítve, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ nagyléptékű, white cube kiállítóterében rendezett egyéni kiállítás apropóján. A fizikai paraméterei tekintetében is masszív kiadványból komplex képet kaphatunk Tasnádi alkotói tevékenységéről: képzőművészeti munkáit, különféle helyzetekben…

Tovább

Burai retrospektív

Burai István (1951–2017) korai tusrajzain Kondor Béla és Szalay Lajos hatása érezhető, festészetének formálódását pedig Marc Chagall, Pablo Picasso és Kovásznai György alkotásai inspirálták, miközben sajátos kifejezőeszközöket teremtett szigorú és monoton következetességgel épített képi világához. A jellegzetes Burai-karakterjegyek könnyen felismerhetők, de az életműben fellelhető technikai kísérletek gazdagságára eddig kevesebb fény vetült. A tárlat a korai…

Tovább

Párizsi Absztraktok

Megjelent a Párizsi absztraktok. Abstraction-Création című kiadvány a MODEM azonos elnevezésű debreceni kiállításának (2021. október 2.-2022. január 30.) katalógusaként magyar és külön angol nyelven is! A könyv a világhírű nonfiguratív kör, az 1930-as évek elején működő Abstraction-Création csoportosulás kapcsán felmerülő új kutatási eredményeket taglalja, világhírű művészettörténészek írásait közli, miközben a kiállítás teljes képanyagát tartalmazza. A…

Tovább

#IFeelSeen

Egyes kutatások szerint mára az okostelefonunk hasonló érzést vált ki belőlünk, mint az otthonunk. Ez főképp azoknak a közösségi alkalmazásoknak köszönhető, amelyeknek hála bárhol, bármikor kicsekkolhatunk a minket körülvevő valóságból, és helyette azonnal ott lehetünk, ahol lenni szeretnénk: egy családtaggal vagy baráttal közös chatablakban, egy kedvenc kisállat Instagram oldalán, egy közkedvelt influenszer YouTube-csatornáján, vagy akár…

Tovább

Te mondád.

“A 21. század új kihívásokat tartogat a vallási tartalmak kifejezésében, és ezek közül talán a legfontosabb a feledés. A felnövő generációk új kommunikációs gyakorlata, teljesen új, technológiai eszköztára elhomályosít olyan tradicionális értékeket és tartalmakat, mint az evangélium, mert a gyors változások egyre kevesebb időt hagynak arra, hogy a mai ember olyan történetek megújuló értelmezését keresse,…

Tovább

Klónia

“A kiállítás címe – KLÓNIA – szójátékként legalább három fogalmat magába sűrít. Egyrészt a kolóniát vagy gyarmati birodalmat; másrészt a klónozást, a genetikai, sejtszintű azonosságot, amely kizárja a véletlent; harmadrészt pedig a clownt, a bohócot, paprikajancsit, aki archaikusabb értelemben vidéki, nem éppen kifinomult személy. A szóvégi -ia képző révén pedig a tárlaton bemutatott munkák képesek…

Tovább

Megrajzolt Érosz

„A test ábrázolása idővel nyelvi és ismeretelméleti problémává is válik, majdhogynem lehetetlen szakszerűen megvonni az akt, az erotika, a pornográfia – és így tovább – határait, nem beszélve helyükről a mindenkori kultúrában.” – Bódi Katalin A 33 oldalas füzet tartalmazza Bódi Katalin: A szemlélődés nehézségei bevezetőjét, illetve ízelítőt ad a kiállítás anyagából. A katalógus a jegypenztar@modemart.hu címen…

Tovább

Kilencvenkilenc év

„A gyűjtemény anyagában jól körülhatárolható, a művészettörténet által kidolgozott stíluskategóriák és irányzatok szerint csoportosítható műegyüttesek is kiformálódtak a több évtizedes gyűjtés során, amelyet a kiállítás kompakt egységekként mutat be.” A közel 160 oldalas, magyar és angol nyelvű kötet a kiállítás katalógusa. Tartalmazza Bencsik Barnabás: Kilenckilenc év, XX. századi és kortárs magyar művészet az Antal –…

Tovább

Természetes körülmények között

„A művészek mindegyike előnyben részesíti a hagyományos kifejezési formákat, különösen a festészetet és a grafikát. Jóllehet különböző generációkhoz tartoznak, más-más formában ugyan, de mindannyian vonzalmat mutatnak a természetes (pontosabban annak megjelenési formái: a tájkép, az organikus rendszerek, a vágy vagy a mindennapos dolgok társadalmi használata és bírálata) iránt, …”  – Bogdan Iacob A 48 oldalas,…

Tovább