El nem mesélt történetek – Vidéki Múzeumok Képzőművészeti Gyűjteményei (1989-2024)
2025. ápr. 26. - 2025. aug. 24.
A MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ El nem mesélt történetek című kiállítása vidéki múzeumok képzőművészeti gyűjteményein keresztül igyekszik bemutatni, hogy az 1989–2024 közötti időszakban milyen értékekkel gyarapodtak a Budapesten kívüli intézmények. A MODEM 2. emeleti kiállítóterében nyíló válogatás arra tesz kísérletet, hogy képet alkosson a szakmai és a szélesebb közönség számára arról, hogy az egyes vidéki múzeumok gyűjteményezési gyakorlata hogyan formálódott a rendszerváltást követő évtizedek során.
A kiállítás koncepciójáról:
A MODEM az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a különböző kulturális, muzeális vagy oktatási intézményekkel folytatott együttműködésekre. Bizonyos szempontból a mostani kiállítás ennek a szemléletnek az új szintre emelése, ugyanis a MODEM a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségén keresztül közzétett egy felhívást, amelynek nyomán több mint 20 vidéki múzeum közös gondolkodása, munkájuk eredménye válik most láthatóvá.
“Alapvető volt, hogy az egyes intézmények maguk határozzák meg azt a képet, amit a részükről bemutatott gyűjteményi darabok reprezentálnak, ezért az intézményektől egy megközelítőleg 50 műtárgyat tartalmazó listát kértünk, médiumtól és műfajtól függetlenül. Ezekből a listákból választottuk ki a bemutatni kívánt műveket. Törekedtünk arra, hogy a szelekciónk tükrözze az adott intézmény gyűjteményének fókuszait. Az így előállt válogatás arra is lehetőséget kínál, hogy a bemutatott műveken keresztül a művészeti diskurzus fő áramlata mellett, megjelenjenek a lokális identitás és kulturális örökség változatos nézőpontjai is. “ – mondja Don Tamás, a kiállítás egyik kurátora.
A jelen kiállítás jelentőségét az is növeli, hogy a hazai képzőművészet ennyire átfogó áttekintésére meglehetősen ritkán volt eddig alkalom.
A gyűjtemények reprezentációján túl ugyanakkor legalább ennyire fókuszálunk a gyűjteményezés háttérmunkájára és magukra a művészeti intézményekre, amiket elsősorban infografikák segítségével jelenítünk meg. Mindemellett a kiállítótérben látható animációk rövid összefoglalót nyújtanak a tárlat köré szerveződő kutatás témáiból, amelyek többek között érintik a vidéki múzeumok gyűjteményezési lehetőségeit és a vidéki múzeumi rendszer szerepét a hazai kultúrpolitikában.
Intézmények:
Déri Múzeum, Debrecen
Dornyay Béla Múzeum, Salgótarján
Damjanich János Múzeum, Szolnok
Ferenczy Múzeumi Centrum, Szentendre
Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg
Gödöllői Városi Múzeum, Gödöllő
Hatvany Lajos Múzeum, Hatvan
Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria, Miskolc
József Attila Múzeum, Makó
Kortárs Művészeti Intézet – Dunaújváros (ICA-D)
Kuny Domokos Múzeum, Tata
Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém
MODEM, Debrecen
Móra Ferenc Múzeum, Szeged
Paksi Városi Múzeum, Paks
Rippl Rónai József Múzeum, Kaposvár
Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr
Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár
Szombathelyi Képtár, Szombathely
Tatabányai Múzeum, Tatabánya
Tragor Ignác Múzeum, Vác
Kurátorok: Ács Bálint, Don Tamás