Csontváry Kosztka Tivadar halálának 100. évfordulója, valamint a MODEM 13. születésnapja alkalmából egy rendkívüli projektre invitáljuk a diákokat és a pedagógusokat szeptember 28. és október 6. között.

Az évfordulók kapcsán valós idejű paint mapping és audiovizuális installációkkal kíséreljük meg több mint egy héten keresztül összekapcsolni a századforduló és a ma – és a jövő – világát, alkotói módszereit, technikáját. Az egyedülálló projekt célja megmutatni, miért is lehet izgalmas egy galéria vagy egy múzeum akár a gyerekek számára, mekkorára tágulhat a valós idejű tér, mire is jó egy gigantikus projektor, egy érintés nélküli vezérlő vagy egyáltalán: mi mindenre használhatók még a mobilok. Ezen a kiállításon nem kell eltenni a telefonokat, sőt: azokkal saját kis projektek is megvalósíthatók, miközben Csontváry világában elmerülve beléphetnek a diákok Baalbek házai közé vagy megmozgathatják A magányos cédrus ágait.

A szokatlan projekt keretében Csontváry három ikonikus munkáját jelenítjük meg a földszinti kiállítótérben, olyan formában, amely a mobiltelefonokat és egyéb csúcstechnológiai eszközöket napi szinten használó kisebb és nagyobb gyerekek, diákok számára még közelebb hozza a századforduló festészetének egy szeletét. A három ikonikus alkotás – A magányos cédrus, A nagy Tarpatak völgye a Tátrában, Baalbek – három különböző technikai eljárás révén vonja be és ösztönzi interakcióra a látogatókat. Ezen a tárlaton a mobiltelefont is bekapcsoljuk a „munkába”: a közönség saját mobilja segítségével a kiállításon eredetiben is szereplő Vihar a pusztán című képet is megmozgathatja (valós érintés nélkül).
A „tárlat” egy workshop teremmel zárul, ahol a diákok saját maguk is kipróbálhatják, miként mozgathatnak meg egy képrészletet, mitől hullámzik vagy épp torzul a festmény, milyen szoftverekkel hogyan hozhatók létre interakciók, mi is az a VJ, és a különböző effektek révén mi minden történhet még egy képpel.

A projekt művészeti vezetője: Sztojánovits Andrea
Alkotók: Álmos Gergely / mïus (zene); Kovács Ivó (animáció); Sztojánovits Andrea (animáció, interaktivitás); Tóth Gergő (animáció). Külön köszönet: Szendeff Dániel, Triff Adorján (MogulAudio)

A mai csúcstechnológia javát felvonultató projektre az iskolai csoportokat előzetes bejelentkezés alapján fogadjuk, szeptember 30. (hétfő) és október 4. (péntek) között, minden nap 8-tól 16 óráig, óránkénti bontásban. Ez alatt folyamatosan biztosítjuk a workshop terem használatát a szükséges eszközökkel, technikával és személyi segítséggel. A részvétel óvodások, általános és középiskolások, valamint egyetemi hallgatók részére 500 Ft / fő. A kísérő pedagógusoknak ingyenes.

Bejelentkezés hétköznapokra óvodai és iskolai csoportoknak: csontvary.modem@gmail.com, további információk: +36/20-214-6845

További programok a projekthez kapcsolódva:

szeptember 28.
10:00 és 15:00: Paint mapping. Workshop Sztojanovits Andreával, a projekt vezetőjével (max 12 fő / workshop)
19:00: Barabás Lőrinc, koncert

szeptember 29.
10:00 és 15:00: Interaktivitás. Workshop Sztojanovits Andreával, a projekt vezetőjével (max 12 fő / workshop)

október 2.
18:00: Csontváryról mindent. Kvízjáték
19:30: Horváth Marcell zongoraestje

október 3.
18:00: Versműhely
19:30: Nagy János Trió, koncert

október 4.
18:00: Ruttkai Bori és Háy János zenés estje. Koncert és versek 16 éven felülieknek

október 5.
18:00: Gergye Krisztián és A magányos cédrus. Kortárs reflexiók, tánccal
19:30: Apey, koncert

október 6.
18:00: Euphoria. Előadás Csáth Géza (halálának 100. évfordulója során) naplóbejegyzéseiből és életének részleteiből

A projektre és az eseményekre napijegyek válthatóak (1200 / 600 forint, debrecenieknek 1000 / 500 forint ellenében). Az éves bérlet továbbra is valamennyi programra érvényes.
A Modem-születésnap alkalmából erre a 9 napos időszakra bérlet is váltható, amely a Csontváry természete című projekt mellett a 9 nap valamennyi programjára érvényes. A Modem 13 bérlet ára 5000 Ft (diák, nyugdíjas 2500), debrecenieknek 4000 Ft (diák, nyugdíjas 2000).