A Receptorok – Kozári Hilda multiszenzorális intervenciója az Antal–Lusztig-gyűjteményben című kiállítás Kozári Hilda képzőművész és Nagy T. Katalin művészettörténész közös válogatásával különleges, érzékszervi kapcsolatot teremt a gyűjtemény, a kortárs művek és a kiállítás látogatói között. A kollekció sokoldalúsága és gazdagsága lehetővé tette a rendezők számára, hogy olyan műveket állítsanak ki, melyek a kiállítás multiszenzorális koncepcióját erősíteni tudják, melyek segítségével a művek befogadása, értelmezése komplexebbé válhat.
Bár a képzőművészeti munkák nagy részét elsősorban a szemünkkel érzékeljük, a műtárgyak élvezete és értelmezése összetett folyamat. A Finnországban élő Kozári Hilda hosszú évek óta vizsgálja munkáiban és kiállításain a különböző érzékszervek együttes szerepét. Az illatok és asszociációk tanulmányozásán kívül gondolkodását és művészetét leginkább a gyengén látó fiatalokkal létrehozott projektek befolyásolták. A Braille-írás gyakran megjelenik műveiben, különböző anyagokban és méretekben, sokszor játékos formában. A tárlat, Kozári Hilda művészetének szellemében, szeretné, ha a képek és szobrok a „kézzel fogható” megközelíthetőségen túl poetikus megoldásokkal tenné lehetővé az alkotások hozzáférhetőségét.
A kiállításon a látogatók minden érzéke aktiválódik, az agyban lévő receptorok közreműködésével láthatjuk, hallhatjuk, szagolhatjuk, tapinthatjuk a műveket, egyes alkotások pedig az ízlelő bimbóinkat is beindíthatják.
A „néző” pozíciójához szokott látogatók a tapintás és a szaglás, a felületek és az illatok révén ezúttal egészen új befogadói élményeket szerezhetnek.
A fotókat Czeglédi Zsolt készítette.